Horní Štěpánov

Obec s osadami Pohora a Nové Sady leží v severní části Drahanské vrchoviny nedaleko vrchu Babáče (720 m n. m., druhá nejvyšší hora Drahanské vrchoviny).

 

Z historie

Ves s rychtou byla založena r.1275 při kolonizaci lesů hradišťského kláštera. Jméno dostala po patronovi kláštera sv. Štěpánovi, v pozdější době však bohužel zanikla. K dalšímu osídlení tohoto území došlo až v polovině 16. stol. Významnou událostí bylo otevření první školy, které je datováno již před rokem 1700, a vysvěcení kostela sv. Vavřince v roce 1712. Vznik obou osad - Pohory a Nových Sadů - se váže k rozparcelování panského dvora na konci 18. stol. Obec v následujícím století sužovaly ničivé požáry, i přesto se v obecní kronice dočteme, že ke konci 19. stol. žilo v Horním Štěpánově přes 2000 obyvatel. 
K významným osobnostem obce patří učitel Ferdinand Karafiát. 
Obec je také hrdá na své rodáky – legionáře, kteří v letech 1914 – 1918 bojovali v Itálii, v Rakousku a ve Francii. 
 

Kulturní památky

farní kostel sv. Vavřince se středověkým jádrem, barokně přestavěný, v okolí vrch Durana se zbytky středověkého hradiště - dřevěného hrádku s výhledem - ze 13. stol. (627 m nad Usobrnským potokem) 
 

Ze současnosti

Obec tradičně pořádá oslavy Masopustu (průvod masek obcí s večerní zábavou), Kácení máje (odpolední a večerní zábava s hudbou), srpnové svatovavřinecké poutě – pouťové hody či oslavy Mikuláše s návštěvami rodin s dětmi v maskách Mikuláše, čerta, anděla. Obec je hrdá také na to, že se zde udržují tradiční velikonoční zvyky. 
Návštěvníci obce mohou také shlédnout provoz pěstitelská pálenice s výrobou pálenky. 
Poblíž obce se nachází Chráněná krajinná oblast Uhliska. 
Jednou z hlavních deviz obce a jejího okolí je krásná příroda, čistý vzduch, ideální podmínky pro vycházky, projížďky na kole (obcí procházejí kvalitní cyklostezky), houbaření či sběr lesních plodů. 
V místní knihovně je k dispozici připojení na internet.
 

Kontakt

OÚ Horní Štěpánov 
Horní Štěpánov 326, 798 47 
telefon: 582 391 032