Hvozd

Z historie

Starobylá obec, nacházející se v severovýchodním cípu mikroregionu, vznikla jako malá osada uprostřed hlubokých lesů. Její založení mělo svůj význam, neboť stála u důležité staré obchodní cesty mezi Olomoucí a Prahou. Nejstarší dochovaný zápis o Hvozdu pochází již z roku 1275. Po mnoho století byla obec spojena s bouzovským panstvím. V 15. století se v okolí těžila železná ruda, která se zpracovávala na místních hamrech poháněných vodními koly. Dařilo se zde rovněž mlynářskému řemeslu, v dnešní místní části Vojtěchov stávaly na potoce čtyři vodní mlýny. Jinak se obyvatelstvo živilo převážně zemědělstvím. 
Dnes patří k obci ještě tři místní části – Klužínek, Otročkov a Vojtěchov. 
K významným osobnostem, spojeným s obcí Hvozd, patří Mons. František Vaňák (1916-1992) – olomoucký arcibiskup, rodák z Vojtěchova, či František Vojtěchovský (1873-1937), učitel hudby. 
 

Kulturní památky

vodní mlýn poblíž obce
 

Ze současnosti

Přes Hvozd vede turistická trasa mezi Náměští na Hané a Javoříčskými jeskyněmi. Obec je vstupní branou do přírodního parku Kladecko. Poblíž obce se také nachází chráněná krajinná oblast Taramka, nedaleko je vápencový útvar Průchodnice a jeskyně Liščí nora. Krajina je zvláště krásná pod Hvozdem a okolo Vojtěchova. Část Otročkov se může kromě pěkné krajiny pochlubit především nádherným klidem. 
Obcí prochází modrá turistická značka Náměšť – Javoříčko. Javoříčské jeskyně jsou vzdáleny cca 3 km a hrad Bouzov 6 km. 
V obci se tradičně pořádá Pálení čarodějnic či oslavy Dětského dne, v červenci pravidelně probíhá Country festival Vojtěchov. 
K dalším zajímavostem obce patří Pastviska (koně) nebo rybník Dalešice. 
V obci Hvozd je kvalitní hřiště, umožňující sportovní vyžití dětem i dospělým. 
V místní knihovně je k dispozici připojení na internet.
 

Kontakt

OÚ Hvozd 
Hvozd 90, 798 55 
telefon: 582 383 125 
e-mail: obec@hvozd.cz